close
Przejdź do zawartości

Smok Kaszubski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Smok Kaszubskipociąg opancerzony Wojska Polskiego II RP, improwizowany podczas kampanii wrześniowej przez Lądową Obronę Wybrzeża.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pociąg został zbudowany z inicjatywy kpt. mar. Jerzego Błeszyńskiego na początku września 1939 roku przez pracowników Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej w Gdyni, przy akceptacji kierownika Stoczni Marynarki Wojennej kmdr. inż. Witolda Szulca. Do budowy użyto blach stalowych grubości 9 mm przeznaczonych na kadłuby niezbudowanych niszczycieli „Orkan” i „Huragan”. Dowódcą pociągu został wspomniany kpt mar. Błeszyński, a po jego zranieniu pod Wejherowem 9 września i śmierci w szpitalu, porucznik marynarki Florian Hubicki. Obsługę parowozu stanowili gdyńscy kolejarze, a wśród ponad 40-osobowej załogi większość stanowili podoficerowie i marynarze z byłej kompanii obsługi portu[1.1].

Kalendarium działań bojowych

[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcję pociągu prowadzono w trakcie ostrzału stoczni przez pancernik „Schleswig-Holstein” w dniach od 2 lub 3 do 7 września w warsztatach portowych Marynarki Wojennej w Gdyni[2.1].

8 września wieczorem doszło do starcia z patrolami niemieckiej piechoty na zachód od Wejherowa, gdzie pociąg wspierał działania 1 Morskiego pułku strzelców. Następnie miała miejsce wymiana ognia z plutonem wozów bojowych dywizji SS „Heimwehr Danzig” pod Wejherowem, znajdujących się na szosie do Redy. Pociąg uszkodził jeden z nich i odparł atak samolotów uszkadzając jeden z nich[1.1].

9 września miał miejsce pojedynek ogniowy z dywizjonem niemieckiej artylerii w rejonie Wejherowa, zajętym tego dnia przez wroga. Lekko uszkodzony „Smok Kaszubski” wycofał się do Redy i potem do Rumi, dowództwo po ciężko rannym kapitanie Błeszyńskim przejął porucznik Hubicki. Pociąg później patrolował teren pomiędzy Redą a Zagórzem[1.2].

10 września „Smok” dokonał rozpoznania w opuszczonej przez polskie oddziały Redzie, ewakuował rannych i wsparł ogniem 3 batalion rezerwowy atakujący wzdłuż szosy Zagórze–Reda[1.3].

11 września wsparł ogniowo oddziały walczące w rejonie węzła kolejowego Rumia – Zagórze[1.3], a 12 września rano wsparł ogniowo obrońców Kępy Oksywskiej z pozycji pod Chylonią. Potem w czasie przejazdu w rejon Zagórza został zaatakowany przez niemieckie bombowce nurkujące, które zniszczyły jeden z wagonów i uszkodziły pozostałą część pociągu. W starciu zginęło czterech żołnierzy, wielu zostało rannych[1.4].

W dniach późniejszych odprowadzono wrak pociągu do Gdyni i rozpoczęto remont, który następnie przerwano z powodu ewakuacji miasta. Załoga pociągu walczyła dalej jako oddział pieszy aż do zdobycia przez Niemców Kępy Oksywskiej[1.4].

Skład pociągu

[edytuj | edytuj kod]
  • parowóz tendrzak OKl27 obudowany płytami pancernymi
  • dwa opancerzone wagony towarowe - desantowe
  • dwa wagony bojowe (opancerzone węglarki, tzw. lory)
  • dwie platformy z narzędziami i szynami[1.1]

Uzbrojenie

[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja

[edytuj | edytuj kod]

Lokomotywa opancerzona metodą spawania, nitowania i skręcania całkowicie blachą 9 mm o wysokiej wytrzymałości, przeznaczoną do budowy okrętów, od góry półokrągło, po bokach do linii szyn, koła zasłonięte. Z przodu i z tyłu wykonano zasuwane szczeliny obserwacyjne. Wagony opancerzono podobnie, wyposażając je w dachy dwuspadowe z blachy 6 mm.

Wszystkie ciężkie karabiny maszynowe w węglarkach umocowano na podstawach okrętowych.

Na początku i na końcu składu doczepiono wagony-platformy z szynami, podkładami i narzędziami. Cały skład pomalowano kamuflażem w postaci zielono-żółto-szarych plam. Lokomotywa nosiła namalowany białą farbą napis SMOK KASZUBSKI[1.1]

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
  • Parowóz prowadzili na zmianę ochotnicy: trzej maszyniści wraz z trzema pomocnikami.
  • Dowódca i oficerowie
  • 30-40 marynarzy oddelegowanych przez Kadrę Floty
  • brygada robotnicza do napraw taboru i torowych[1.1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Krawczak, Odziemkowski: Polskie pociągi pancerne...
    1. 1 2 3 4 5 6 7 8 S. 175–176.
    2. S. 177–178.
    3. 1 2 S. 179.
    4. 1 2 S. 180–181.
  2. Jerzy Pertek: Mała Flota Wielka Duchem. 1989.
    1. S. 83.
    2. S. 82-83.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Rajmund Szubański: Początek pancernego szlaku. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1980, s. 78–80.
  • Tadeusz Krawczak, Jerzy Odziemkowski: Polskie pociągi pancerne w wojnie 1939. Wyd. I. Warszawa: Książka i Wiedza, 1987, seria: Biblioteka Pamięci Pokoleń. ISBN 83-05-11723-5.